Bulut için Yeni Bir Açık Uygulama Platformu

Microsoft yakın zamanda duyurdu Yarıçap, geliştiriciler ve platform mühendisleri arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak ve onlara bulutta yerel uygulamaları sunma ve yönetmede yardımcı olmak üzere tasarlanmış, bulutta yerel bir uygulama platformudur. Bu platform, varsayılan yaklaşım olarak bu uygulamaların maliyet verimliliği, operasyonel verimlilik ve güvenlik açısından kurumsal standartlara uymasını sağlar.

Radius, şirketin Azure Incubation ekibinin sunduğu, uygulamaların özel bulut, Microsoft Azure ve Amazon Web Hizmetleri üzerinden dağıtılmasını destekleyen açık kaynaklı bir projedir. Bu ekip daha önce başka açık kaynaklı projeler de başlatmıştı: Dapr, KEDAVe KopacetikCloud Native Compute Foundation (CNCF) aracılığıyla github.com adresinde mevcuttur.

Radius, Kubernetes gibi yerleşik teknolojileri, Terraform ve Bicep gibi önceden var olan altyapı araçlarını ve GitHub Actions gibi mevcut sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım (CI/CD) sistemleriyle entegrasyonu destekleyerek geliştiricilerin özel ihtiyaçlarına uyum sağlar.

Mark RussinoviçMicrosoft Azure’un baş teknoloji sorumlusu şöyle açıklıyor:

Radius, geliştiricilerin uygulamalarını anlamalarını sağlar ve uygulamanızın Kubernetes’ten daha fazlası olduğunu bilir. Radius, geliştiricilerin uygulamalarını oluşturan tüm bileşenleri görmelerine yardımcı olur ve yeni bileşenler eklediklerinde izinler, bağlantı dizeleri ve daha fazlasıyla ilgilenerek bu bileşenleri otomatik olarak uygulamalarına bağlar.

Radius’a Genel Bakış (Kaynak: Microsoft’un blogu)

Radius ayrıca uygulamaları destekleyen bulut altyapısının maliyet, operasyonel ve güvenlik ön koşullarıyla uyumlu olmasını da garanti eder. Bu önkoşullar belgelenmiştir. yemek tarifleriBulutta yerel geliştiricilere yardımcı olan BT operatörleri, platform mühendisleri ve/veya güvenlik mühendisleri tarafından formüle edilmiştir. Ayrıca Radius, bir uygulamayı temel altyapısıyla ilişkilendirerek, uygulama ile altyapı arasındaki bağlantıları gösteren bir uygulama diyagramı sunmasını sağlayarak kullanıcıların bir uygulamayı neyin oluşturduğunu görüntülemesine ve sezgisel olarak anlamasına olanak tanır.

Hacker News’e katılan bir kişi iplik Radius’ta bir yorum yayınlandı:

Gerçekten karmaşık bir bulut konuşlandırmanız varsa bunun faydalı olacağını düşünüyorum, ancak insanların kendi uygulama dağıtımlarını anlamak için yazılıma ihtiyaç duyması bana göre üzücü.

Aynı zamanda LinkedIn’de postalamak Russinovich Radius’un lansmanını duyururken, Alex NeihausAzure ve AWS Bulut Altyapı Mimarı şu yorumu yaptı:

Çabaya hayranım. Ancak bu, geliştiricileri ve altyapıyı bu kez dağıtım modeli (bulut, özel) agnostik bir şekilde birleştirmeye yönelik başka bir girişim olarak görünüyor.


Hayal et.

Ek olarak, Patt GunnBir sistem programcısı olan , uygulama platformunun adı hakkında şu yorumu yaptı:

Bu bir platform için iyi bir isim değil; yarıçap adı verilen bir internet protokolü (kimlik doğrulama için) var. İnsanların kafasını karıştıracak ve diğerini arayan kişilerin iyi internet aramaları yapmasını zorlaştıracaksınız.

Son olarak, Radius hakkında daha fazla ayrıntıyı şu adreste bulabilirsiniz: dokümantasyon sayfaları.Source link

Yorum yapın