O tarihte tüm dünya karanlığa gömülecek

14.300 yıl önce meydana gelen bir güneş fırtınası, uzmanlar tarafından yeniden incelendi ve ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmacıların gözlemlerine göre bu olay, dünyanın önümüzdeki yıllarda bir kere daha karanlığa gömülebileceğine işaret…

Bilim insanları son zamanlarda güneş fırtınalarını yoğunlaştı. Bunun nedeni ise önümüzdeki birkaç yıl içinde güçlü bir güneş fırtınasının dünyayı ve elektrik akımlarını etkileyebilecek olması.

Öyle ki son yapılan bir araştırma, 14.300 yıl önce yaşanan güneş fırtınasının dünyaya etkileri konusunda insanlığa ciddi mesajlar veriyor.

güneş-firtinasi-3.jpg

OLUMSUZ ETKİLERİ BİR DEĞİL İKİ DEĞİL

Güneş ani bir patlama yaşadığında, güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmeleri olarak bilinen şeyleri artırıyor ve ortaya çıkan elektromanyetik radyasyon Dünya’ya ulaştığı zaman birçok zarara neden oluyor.

Yapılan araştırmalarda, bu zamana kadar ki en büyük güneş fırtınasının 14.300 yıl önce Dünya’yı vurduğu ve ağaçlarda yaşandığına dair kanıtlar bıraktığı ortaya çıktı. 14 bin yıl ileri gidildiğinde ise, bilim insanları bu antik ağaç halkalarını güneş olayı esnasında yaşananları kısmen de olsa yeniden yapılandırmak için kullanabilir. Araştırma ekibi College de France, CEREGE, IMBE, Aix-Marseille Üniversitesi ile Leeds Üniversitesi’nden bir araya geldi. Görevleri ise Güney Fransa Alpleri’ndeki Gap yakınlarındaki Drouzet Nehri kıyısında bulunan antik ağaçları inceleme altına almak.

güneş-firtinasi-2.jpg

DÜNYADA YAŞANAN DOKUZUNCU FIRTINA

Spesifik olarak, bilim insanları bu antik ağaç halkalarındaki radyokarbon artışını, Grönland buz çekirdeklerinde yer alan ve ayrıca eski güneş aktivitesinin kayıtlarını sağlayan bir element olan berilyum ölçümleri ile kıyasladılar. Elde edilen veriler analiz edildikten sonra bilim insanları, devasa boyuttaki güneş fırtınasının Dünya atmosferini dalga dalga enerjik parçacıklar ile kapladığı bilgisini elde etti.

sonuçta ağaç halkalarında incelenen radyokarbon artışları da ortaya çıktı. Bu türdeki genel devasa güneş fırtınası Miyake Olarak da biliniyor ve bu 15 bin yıl içinde Dünya’da yaşanan 9. fırtınadır.

güneş-firtinasi-1.jpg

DÜNYA YENİDEN KARANLIĞA GÖMÜLEBİLİR

Tüm bu verilerin sonucunda araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda dünyanın bir kere daha karanlığa gömülebileceği ihtimaline ulaştı. Bu ihtimal gerçekleştiğinde ise kimse telefonunu ya da elektronik aletlerini şarj etme imkanı bulamayacak.

Kaynak

Yorum yapın