Nvidia, Robotları Eğitebilen, GPT-4 Destekli Yapay Zeka Aracısı Eureka’yı Tanıttı

Nvidia Araştırması yepyeni bir ortam yarattığını açıkladı Eureka adlı yapay zeka ajanı OpenAI’nin GPT-4’ü tarafından yönlendirilen ve robotlara gelişmiş yetenekleri kendi başına öğretebilen bir sistem.

Bu yeni yapay zekanın yardımıyla robotlara, insanların öğrenme şekline benzer bir şekilde kalem döndürmek gibi karmaşık beceriler öğretilebilir. Robotlar, Eureka’nın üretken yapay zeka ve OpenAI’nin GPT-4’ü gibi büyük dil modelleri kullanılarak oluşturulan akıllı ödül algoritmaları sayesinde deneme yanılma yoluyla pekiştirme yoluyla öğrenebilir.

Bir araştırmaya göre, bu yöntemin geleneksel insan tarafından yazılan programlardan neredeyse %50 daha etkili olduğu gösterilmiştir. Nvidia tarafından yazılan makale. Bir gönderiye göre Nvidia’nın resmi bloguEureka, robotlara çekmeceleri açmak, makas kullanmak, topları yakalamak ve daha fazlası gibi çeşitli etkinlikleri gerçekleştirmeyi öğretmede etkili oldu.

NVIDIA Yapay Zeka Araştırması Kıdemli Direktörü Anima Anandkumar şunları aktardı:

Takviyeli öğrenme, son on yılda etkileyici kazanımlar sağladı, ancak hâlâ deneme yanılma süreci olarak kalan ödül tasarımı gibi birçok zorluk hala mevcut.

Göre araştırmaEureka tarafından oluşturulan teşvik programları, görevlerin %80’inden fazlasında yetenekli insanlar tarafından yazılanlardan daha iyi performans gösteriyor çünkü robotların deneme yanılma yoluyla öğrenmesine olanak tanıyor. Sonuç olarak botların performansı ortalama %50’den fazla artar.

Robotlar, gerekli bilgisayar kodunu oluşturmak için GPT-4 LLM’yi ve üretken yapay zekayı kullanan yapay zeka aracısı tarafından takviyeli öğrenme için ödüllendirilir. Göreve özgü istemler veya önceden tanımlanmış teşvik şablonları gerektirmez ve geliştiricinin hedefine daha yakın sonuçlar için ödüllerini değiştirmek üzere insan geri bildirimlerini kolayca kabul eder.

Eureka için en büyük yenilik, dil modellerinin örüntü algılama kapasitesinin aşağıdaki gibi simülasyon teknolojileriyle birleştirilmesiydi: Isaac Spor Salonu. Eureka, bir dizi eğitim döngüsünden sonra kendi ödül algoritmalarına ince ayar yaparak ve hatta insan girdisini hesaba katarak başarılı bir şekilde “öğrenmeyi öğreniyor”.

Bu araştırma, Nvidia Research’ün aşağıdaki gibi son yeniliklerini tamamlamaktadır: Voyager – GPT-4 tarafından desteklenen bir yapay zeka ajanıbağımsız olarak Minecraft oyununa katılma yeteneğine sahiptir.Source link

Yorum yapın