C# İşaretleme ve Üretkenlik İyileştirmeleri

Bu hafta, Uno Platformu 5.0 sürümünü yayınladı yerel mobil, masaüstü ve WebAssembly uygulamaları oluşturmaya yönelik çerçevelerinin geliştirilmesi. Bu sürümle geliştiriciler artık .NET uygulamasını C# Markup ile yalnızca tek bir dil kullanarak ve yaklaşım olarak tamamen C# programlama dilini kullanarak geliştirebilirler. Sürüm aynı zamanda Figma uzantısına C# İşaretleme, Hot Reload ve MVUX iyileştirmelerini de getiriyor.

Uno Platform ekibi şunu belirtti: C# İşaretlemesi uygulamaların oluşturulmasına yönelik büyük bir topluluk talebi vardı ve bu sürümden itibaren geliştiriciler, kullanıcı arayüzü katmanını yalnızca C# kullanarak oluşturabilirler. C# İşaretleme, geliştiriciler için kullanıcı dostu bir araçtır. Tamamen yeni bir programlama dili öğrenmeye gerek kalmadan uygulamalarının nasıl görünmesi gerektiğini tanımlamalarına olanak tanır. Bildirildiği gibi geliştiriciler, Uno Platform uygulamalarından zaten bildiğiniz aynı öğeleri kullanabilir. Orijinal duyuru gönderisinde, iki yaklaşımın karşılaştırıldığı ve aralarındaki benzerliğin yer aldığı karşılaştırma şeması paylaşıldı.

(Kaynak: Five, 5X üretkenlik içindir. Uno Platform 5.0 duyurusu, orijinal duyuru gönderisi)

Standart WinUI denetimlerinin yanı sıra, içinde yer alan denetimler için C# İşaretleme desteği Uno.Araç Takımı Ve Uno.Uzantılar. Bununla ilgili olarak, Uno Platformu Figma uzantısı da güncellendi ve artık C# İşaretlemesini destekliyor. Geliştiriciler, bileşenleri ve Figma tasarımlarını C# işaretlemesine ve XAML koduna aktarabilir ve oluşturulan kodu Uno Platform uygulama kod tabanına entegre edebilir.

5.0 sürümü C# İşaretlemesi ile uyumludur, böylece Sıcak Yeniden Yükleme özelliği İster Visual Studio’da XAML, C# veya C# İşaretlemeyle ister Windows, macOS veya Linux’ta Visual Studio Code ile çalışırken tutarlı bir deneyim sunacak şekilde geliştirildi. Orijinal duyuru gönderisinde de belirtildiği gibi, .NET 8’de iOS, Android ve Catalyst hedeflerini etkileyen bilinen bir sorun vardır. Bu nedenle, XAML için bu platformlar şu anda XamlReader’ı temel alan bir çalışırken yeniden yükleme özelliğini kullanıyor. Aralık ayında yayınlanması planlanan .NET 8’in ilk hizmet paketinde bu soruna çözüm getirilmesinin beklendiğini de belirtmekte fayda var.

En son sürüm olan Hot Reload ve U ile ilgili olarak geliştirmeler yapıldı. MVUX (Model Görünümü Güncelleme Genişletilmiş)Hot Reload’daki iyileştirmelerden yararlanılıyor. Geliştiriciler artık uygulamayı yeniden başlatmaya gerek kalmadan XAML veya C# İşaretlemesinde hem Modelde hem de Görünümde ayarlamalar yapma esnekliğine sahip. Ayrıca, C# İşaretleme alanında, MVUX kontrollerini kullanmak artık mümkün: Besleme GörünümüUygulama içindeki çeşitli durumları tanımlamak için.

Ayrıca bu sürümde Xamarin desteği durduruldu ve Mobil hedefler için .NET 6 desteği sona erdi. Geliştiricilerin .NET 7’ye veya gelecek .NET 8’e geçiş yapmaları teşvik edilir. Windows SDK 18362 kullananlar için minimum SDK sürümünü 19041’e güncellemek önemlidir.

Son olarak diğeriyle ilgili Değişiklikleri kırmakUno Platform 5.0, WinUI ile daha yakından uyum sağlayacak ayarlamalar sunuyor. Bu değişiklikler öncelikle ikili düzeyi etkiler ancak kaynak uyumluluğunu korur. Belirtildiği gibi Uno Platform 5.0’a yükseltme genel olarak bu değişiklikleri ele alıyor.Source link

Yorum yapın