Tesla, Üçüncü Taraf Entegrasyonu için Resmi Geliştirici API’lerini Tanıttı

Tesla yakın zamanda tanıtımını yaptı ilk API belgeleri üçüncü taraf uygulamaların entegrasyonunu desteklemek. Bu API’ler öncelikle filo yönetimi için tasarlanmış olsa da, bunu bir uygulama ekosisteminin geliştirilmesi için potansiyel bir başlangıç ​​noktası olarak gören geliştiricilerin ilgisini çekti.

Bir uygulama, yeni API’leri kullanarak araç sahiplerinden hesap bilgilerini görüntülemek, araç durumunu öğrenmek ve uzaktan komutlar vermek için izin isteyebilir. Araç sahipleri hangi uygulamaya erişim izni vereceklerini kontrol edebilir ve bu ayarları istedikleri zaman değiştirebilirler.

Ters mühendislik API’leri uzun yıllardan beri kullanılıyor olsa da, otomobil üreticisi geçmişte bu API’leri tartışmış olsa bile resmi bir seçenek mevcut değildi. yazılım geliştirme kiti seçeneği ve üçüncü taraf bir uygulama ekosistemi oluşturmak. Frédéric LambertElectrek’in genel yayın yönetmeni, yazıyor:

Bu hareketin muhtemelen Tesla’nın yakın zamanda Hertz ile birlikte yeni araç içi filo yönetimi ve kiralama yazılımını piyasaya sürmesiyle bir ilgisi var (..) Muhtemelen proje için bir API aracılığıyla erişimi resmileştirmek zorunda kaldı ve şimdi bunu herkesin kullanımına sunuyor. Bu iyi bir haber çünkü Tesla için üçüncü parti uygulamalar yapmak üzere kurulmuş birkaç başarılı işletme vardı, ancak bunlar gri bir bölgede faaliyet gösteriyordu ve bu da onları biraz sallantılı hale getiriyordu. Artık bu uygulamalar resmi API ile çalışabilirse meşru işletmeler haline gelecekler ve bu, daha fazlasının gelmesini teşvik edebilir.

Şu anda aşağıdaki API uç noktaları belgelenmiştir: şarj uç noktaları, iş ortağı uç noktaları, kullanıcı uç noktaları, araç uç noktaları ve araç komutları. Belgeler cURL, JavaScript, Python ve Ruby istekleri için örnekler sağlar. Örneğin, aşağıdaki rotasyonel istek, verilen koordinatlara navigasyonu başlatmak için bir navigasyon_gps_request komutunu gerçekleştirir:


curl --header 'Content-Type: application/json' \
  --header "Authorization: Bearer $TESLA_API_TOKEN" \
  --data '{"lat":45.65292317088107,"lon":13.765238974015045,"order":"integer"}' \
  'https://fleet-api.prd.na.vn.cloud.tesla.com/api/1/vehicles/{id}/command/navigation_gps_request'

Mercedes-Benz’in bağlantılı otomobil stratejisti Mark Gerban, yorumlar:

Bunun geliştiricilerin herhangi bir gelir elde etmesine yardımcı olup olmayacağı merak konusu, çünkü önemli bir çekiş gücü istiyorlarsa ve daha büyük özelliklere sahip bazı büyük oyuncuları almak istiyorlarsa karşılığında bir şeyler sunmaları gerekecek.

İçinde popüler konu Hacker News’te birçok geliştirici heyecanlı ama James Darpiniangrafik ve bilgisayarlı görüntü mühendisi uyarıyor:

Bu işlevselliğin neredeyse tamamı, resmi Tesla uygulaması tarafından kullanılan tersine mühendislik uygulanmış API aracılığıyla uzun yıllardan beri mevcuttur (…) Buradaki fark, Tesla’nın, resmi belgelerle birlikte üçüncü taraflar için açıkça desteklenen yeni, resmi olarak desteklenen bir API oluşturmasıdır. , kapsamlı kimlik doğrulama ve kayıt (ve gelecekte ödeme) gerektiren bir geliştirici programı. Muhtemelen, SDK tamamlandığında eski tersine mühendislik uygulanmış API’yi kullanan uygulamalara karşı sıkı önlemler almaya başlayacaklar.

Bu yılın başlarında Tesla tanıttı Filo TelemetrisiTesla’nın telemetri protokolü için bir sunucu referans uygulaması. Hizmet, geliştiricilerin araçlarına doğrudan bağlanmalarına, cihaz bağlantısını yönetmelerine ve iletilen verileri alıp saklamalarına olanak tanıyor. Yapılandırılmış bir cihaz, yapılandırılabilir telemetri kayıtlarını iletmek için bir WebSocket bağlantısı kurar ve Filo Telemetrisi, istemcilere onay, hata veya hız sınırı yanıtları sağlar.

Bir API anahtarı almak ve API uç noktalarıyla etkileşimde bulunmak için geliştiricilerin bir Tesla hesabı oluşturması, katılım sürecini takip etmesi ve onay istemesi gerekir.Source link

Yorum yapın