Kamuda yapay zeka kullanımı, uzmanları tedirgin ediyor!

Son zamanların en popüler teknolojileri arasındaki yapay zeka, birçok alanda geniş bir etki göstermeye devam ediyor. Yapılan son bir araştırma, söz konusu teknolojinin kamu kurumlarında da endişe verici bir şekilde kullanıldığını gözler önüne serdi. İşte detaylar

Yapay zeka, kontrolden çıkıyor mu?

Yayımlanan araştırmanın raporuna göre İngiltere, aralarında kolluk kuvvetlerinin de bulunduğu sekizden fazla bürokrasi biriminde aktif olarak yapay zeka teknolojisinden faydalanıyor. Sığınmacılar ve cezaî süreçler gibi kritik noktalarda da kullanılan teknoloji, bazı endişe ve soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

OpenAI

Hem araştırma raporunda görüldüğü hem de şu ana dek yürütülen çalışmalar neticesinde fark edildiği üzere yapay zeka, özellikle ‘insan’ faktörü doğrudan işin içine girdiğinde ayrımcı yaklaşımlar sergileyebiliyor. Kamu kurumlarında bu kullanımla ilgili şeffaf bir yaklaşım sergilenmediği için bu endişeler, çok daha kuvvetli bir hâl alıyor.


Apple GPT geliyor: ChatGPT’yi devirebilecek mi?

Apple GPT geliyor: ChatGPT’yi devirebilecek mi?

Günümüzde hızlanan yapay zeka yarışına elbette Apple’ın da katılması bekleniyor. Adı muhtemelen Apple GPT olacak yapay zeka ne zaman çıkacak?

Rapor, bürokrasideki yapay zeka kullanımının bazı ciddi hatalarını da net bir şekilde vurguluyor. Örneğin, sosyal yardımlarla ilgili yapılan bir incelemede kullanılan araçların hak ediyor olmalarına rağmen bazı vatandaşların yardımlarını sebepsizce kestiği ve kolluk kuvvetlerince kullanılan yüz tanıma araçlarının yanıltıcı bilgiler sunduğu, rapora eklenen detaylar arasında.

Söz konusu rapora ithafen resmî makamlarca yapılan açıklamada, kamu kurumlarında kullanılan zeka araçlarla ilgili çeşitli iyileştirmelerin yapılacağı ifade ediliyor. Ancak uzman yaklaşımlar, ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın böylesine kritik noktalarda güvenliğin yeterli seviyede olamayacağı yönünde.

Peki, sizler bu konuyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Sizce atılacak adımlar, kamu güvenliğini tekrar sağlayabilecek mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum yapın