Chrome adres çubuğu çok daha yetenekli hale geldi

Google Chrome LOG Tasarım

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome, yeni özellikler ile gelişmesini sürdürüyor. Bu sefer odak nokta adres çubuğu.

Chrome adres çubuğu artık otomatik yazı düzeltme özelliğine sahip. Bu sayede adres ya da arama terimleri hatalarını tarayıcı sizin yerinize otomatik şekilde düzeltiliyor, bu özellik ufak da olsa zaman kazandırıyor. Adres çubuğu ayrıca artık yapılan güncelleme ile beraber kişilerin yer işaretleri ve geçmiş aramalarından öğrenerek arama / adres önerileri yapıyor. Bu öneriler direkt olarak Google arama sonuçlarına değil adreslere yapılıyorbu da ufak da olsa zaman kazancı sağlıyor. Artık mobil ve masaüstünde klasörün adını aramaya dahil ederek yer işaretleri klasörleri içinde de arama yapılabiliyor. Popüler platformları artık direkt olarak Chrome adres çubuğundan karşınıza çıkaracağını belirten Google, bu özellikler ile şimdiden iyi geri dönüşler alıyor. Google Chrome kısa süre önce kişilerin hangi sekmenin ne kadar bellek / RAM kullandığını hızlıca görmesine imkan tanımaya da başlamıştı. Bunun için açık sekmenin üstüne fareyi götürmek ve sadece 1 saniye beklemek yeterli oluyor. Sekme üstünde açılan pencerenin en altında, sayfanın kullandığı bellek / RAM miktarı canlı olarak görülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıllardır aşırı RAM kullanımı ile eleştiriler alan, son dönemde ise bu konuda iyice geliştirilen Google Chrome için bu aralar başka geliştirmeler de yapılıyor. Örneğin tarayıcı içerisinde uzun sayılacak bir süredir parolasız geleceği mümkün kılan geçiş anahtarları özelliği yer alıyor. İşte bu özellik için yakında Mac / macOS sürümü odaklı bir güncelleme yapılacak, bu güncelleme spesifik olarak Krom 118 ile beraber gelecek. Aktarıldığı kadarıyla Mac için Chrome tarayıcı şu an sadece Google Password Manager’da saklanan geçiş anahtarlarına erişmenize izin veriyor. Şu anda beta sürümünde olan 118. sürümle beraber ise iCloud Anahtar Zinciri’nde depolanan ve senkronize edilen tüm geçiş anahtarlarına erişim sağlanabilecek.

Kaynak

Yorum yapın